Dizajnera digitalnih proizvoda i usluga • Srbija 2022.
Rezultati ankete su spremni! Hvala vama, 700 legendi koji ste popunili anketu, i hvala saradnicima i prijateljima koji su aktivno delili anketu i pričali o ovome. Ušao sam u ovaj poduhvat sa dosta entuzijazma ali potpuno nespreman na ovoliki odziv i podršku.
Zahvaljujući vama, dizajneri u Srbiji po prvi put imaju malo opširniji i pristupačniji izvor informacija o platama, kao i jasniji uvid u demografiju i stanje dizajna na internetu u Srbiji.
Sirove podatke možete naći ovde. Prvi put radim ovo, praštajte ali prijavite greške. ✌️
Ne zanima vas ovo? Idite direktno do plata
Skoro pola-pola
Muškarci čine 52% uzorka, žene 47%. Iako je kod plata raskorak nešto veći, lepo je videti da je makar zastupljenost žena u dizajnu na zavidnom nivou u poređenju sa nekim drugim disciplinama u ITu.
BG i NS – Najveći deo dizajnera
Beograd sam po sebi čini 58% uzorka, a Beograd i Novi sad zajedno čak 84% celog uzorka
Ostali
Užice, Subotica, Kraljevo, Čačak, Inđija, Vranje, Raška, Zlatibor i dosta drugih mesta sa po jednim unosom.
Za svakog grafičkog po dva dizajnera digitalnih proizvoda
Dizajneri digitalnih proizvoda čine zajedno 63% uzorka, grafički i vizuelni dizajner 32%
UI/UX prednjači, Product sustiže
Unutar dizajna digitalnih proizvoda, UI/UX čini 56%, a Product 34% titula. Na US i internacionalnom tržištu Product je nešto zastupljeniji od UI/UX, ali i sama UX titula je dosta zastupljenija nego kod nas.
71% dizajnera je ušlo na tržište u poslednjih 8 godina, 57% u poslednjih 6 godina
"Head of" malo mutno
30% "Head of" dizajnera su jedini dizajneri u firmi, a oko 42% ne vodi nikakav tim. Slično kao i kod "Lead/Staff" titule, izgleda da su odgovornosti ovih dizajnera dosta drugačije u malim i velikim firmama.
"Lead/Staff" kod nas uglavnom podrazumeva vođenje tima
84% vode timove - lokalna interpretacija "Lead" je izgleda mnogo više timsko vođstvo nego nivo seniornosti u zanatu (dok na internacionalnom tržištu nije tako)
Sve manje usamljenih dizajnera
Tek 19% su jedini dizajner u firmi, a 62% učesnika radi u timovima sa 2-10 ljudi. Definitivno još jedan od indikatora sazrevanja tržišta.
U određenim fazama rasta kompanija, broj dizajnera ne prati rast broja zaposlenih – ne bih donosio zaključke bez više uvida ali zanimljivo je da je slična situacija i na internacionalnom tržištu
62.5% Grafičkih i vizuelnih dizajnera rade za domaće firme
Dok je kod dizajnera digitalnih proizvoda nešto drugačija situacija - 56.5% radi za strane a 43.5% za domaće firme.
41% firmi imaju svoj proizvod
U liniji sa globalnim trendovima
Odnos zaposlenih i samo-zaposlenih prati globalne trendove, uprkos izazovima koje imamo oko saradnje sa stranim kompanijama.
Svaki peti dizajner vodi tim
Nešto slabije u poređenju sa globalnim trendovima ali razumljivo uzevši u obzir veličine dizajn timova
44% dizajnera imaju dodatne klijente ili rade nešto "sa strane"
Kako da koristim ove podatke da pregovaram o plati?
U najkraćim crtama – shodno vašoj situaciji, iskustvu, poslodavcu, i pregovaračkim sposobnostima – inicirate pregovore tražeći nešto između gornje granice interkvartilnog opsega (tamniji deo) i maksimuma, i ne prihvatajte manje od medijane bez dobrog razloga. Prilagoditi po potrebi.
Primećena je razlika u platama između muškaraca i žena, koja je nešto izraženija kod seniora.
Kad se uračunaju i godine iskustva, razlika kod mediora bi možda mogla da se zanemari, ali kod seniora i dalje postoji disproporcija. Juniorke u proseku imaju malo više iskustva a zarađuju manje, s druge strane najslabije plaćeni muškarci juniora zarađuju manje od žena. Za ostale senioritete je uzorak premali, ali po podacima koje imamo, izgleda kao da rast senioriteta prati rast disproporcije.
Napomena. Sa uzorkom od 28 juniora, 29 mediora i 17 seniora grafičkog i vizuelnog dizajna (za koje smo imali jasnu informaciju o plati) neozbiljno je izvlačiti neke velike zaključke o stanju celog tržišta, te uzmite ovo sa rezervom.
Hvala vam mnogo na podršci i strpljenju! Ako primetite greške ili mislite da nešto nedostaje pišite mi slobodno na hello@stodorovic.com.
Još jednom, sirove podatke možete naći ovde.